Inštitucionálna teória umenia hovorí, že: "Umelecké dielo je to, o čom niekto povedal, že je - objekt pokrstený za umelecké dielo." A čo tak galéria. Kto určuje, čo je galériou?
 Ja, ako kurátor, ale aj zároveň umelec, mám moc udeľovať status umenia. Aquarium vnímam ako galériu, pridávam ďalšie akváriá, čím prichádzam ku rekurzii - akváriá sú galériami, ktoré sú zároveň aj objektmi výstavenými v galérii bl.k.. Tejto zubnej ambulancii bl.k. tiež udeľujem status galeríjnej inštitúcie.
Snahou určiť obsah tohto priestoru, môžeme naraziť na niektoré otázky Zenu: Udeľujem stav galérie všetkým akváriám? Sú galérie artefakt? Vystavujú sa galérie ako samostatný objekt, a či nestrácajú z tohto dôvodou status galérie? Môže byť galéria umeleckým exponátom a zároveň aj inštitúciou? Ďalší paradox spočíva v roli kurátor-umelec.
Kurátormi Kashi sú umelci Sára Gottsteinová a Patrik Hujo, kurátorom aj umelcom galérie bl.k. je takisto aj Kasha. Takýmto spôsobom sa Kasha hrá s rolami v galeríjnych inštitúciách, ale aj privlastňuje meno Aquaria v prospech propagácii vlastnej galérie.
Cieľom white cube je vyčistiť priestor s absolútnym neutralnym prostredím vyčleneným z každodennosti. Transparentnosť cube je reakciou a pokračovaním kritiky White wall gallery. Je to paradox, že sa kritika white cube skrz transparentnosť cube kritizuje v rovnakom bielom priestore. V rámci rôznych výstavných projektov býva venovaná značná pozornosť práve tejto forme konceptuálneho boja proti postave galeríjnym inštitúciam. Vzniká rekurzia a paradoxy, kde kurátor kurátoruje kurátora, zároveň aj umelca, ktorý kritizuje galeríjne inštitúcie. Otváram nový diskurz o white cube cez transparentnosť. Konotácia krahkosti ukazuje paralel medzi neistotou a nestabilnosťou galeríjnych inštitúcií. Transparentnosť symbolizuje snahu a dúfanie vytvoriť priehľadný a jasný vzťah medzi umelcami, kurátormi a galeríjnymi inštitúciami.
Pre
AQUARIUM alternative space
Bl:k dental clinic
2019
Back to Top