V T3-kultúrny prostriedok prebehla site-specific výstava sólového projektu ukrajinskej umelkyne Oksany Sadovenko.
V sérii s názvom Antropológia holubov pre T3 vyrobila trojrozmerné kašírované portréty holubov, ktoré bývajú na Moste SNP.
Oksana Sadovenko je kyjevská umelkyňa, ktorá už rok žije a tvorí na Slovensku. Aktuálne študuje magisterský stupeň odboru maľba v Ateliéri 3AEM na VŠVU/AFAD.
https://www.instagram.com/de_nochuyut_holuby/
Takto sa o tvorbe Oksany Sadovenko vyjadrila kurátorka Kasha Potrohosh:
„Som presvedčená, že v nekonvenčných priestoroch električky T3 ukrajinská umelkyňa Oksana Sadovenko vynikne. Hlavnými aktérmi Oksaninej tvorby sú holuby a holubice. Súčasťou jej každodennej prechádzky je pozorovanie životov holubov, preto už dokáže spoznať jednotlivých vtákov. Pozná ich nielen vizuálne, ale aj podľa charakterových vlastností.
Ako kurátorka a kamarátka som mala možnosť navštevovať Oksanin ateliér, pričom každá návšteva bola plná energie, svetla a nových podnetov. Zakaždým ma prekvapila novými spôsobmi, ako tému holubov obsiahnuť. Niekedy precízne študovala ich anatómiu z atlasov a porovnávala ju s anatómiou človeka, inokedy vtákov zobrazovala objektívnym pohľadom pomyselnej špionážnej kamery, niekedy sa pozerala na svet očami konkrétneho holuba – ukazovala, ako lieta Bratislavou a mapovala jeho imaginárnu cestu. Tým sa pre mňa stávala unikátnou vedkyňou a tvorkyňou, ktorá zobrazuje svet polobožstiev a zároveň sa nimi stáva.
Idea Antropológie holubov sa vyvíjala postupne a intenzívne. Vnímala som Oksanin prístup k témam. Prechádzala z konceptu do konceptu, z pohľadu na pohľad, neváhala zmeniť prizmu svojho vnímania a spôsoby prístupu. Prácu začala malými kašírovanými holubmi životnej veľkosti. Neskôr prekvapila sochou ľudskej postavy, kde sa holubica stala nevestou, potom prešla k futuristickej sérii recyklovaných objektov, silne inšpirovaná slovenskými umelcami osemdesiatych rokov, a zároveň paralelne a intenzívne maliarsky spracúvala svoje námety.​​​​​​​
Oksana ma vždy očarila a inšpirovala. Jej prístup k tvorbe je citlivý a plný vášne. K holubom, materiálu, farbe aj forme. Vták, ak sa zameriame na ukrajinskú mytológiu, je spojením dvoch svetov, živého a mŕtveho. Holuby vystupujú ako demiurgovia, stvoritelia sveta. A tak Oksana tvorí svet, kde buduje cestu medzi skutočným a imaginárnym, medzi reálnym a vznešeným, a formuje tým nový obsah.
Témy nevedomia sú v tvorbe autorky prítomné dlhodobo. Jej kyjevský street-art projekt @de_nochujut_holuby (v preklade Kde holuby spia) približuje úvahy o niečom, s čím sa stretávame každý deň. Tvorí so zámerom vtiahnuť nás do holubieho mikrosveta a zblížiť nás s ním. Vyzýva nás položiť si otázku, o čom holuby snívajú.“
V ramci vernisáže zahrál projekt Mavkin Čuhajster, ktorý reagoval na témy Oksany Sadovenko. Mavkin Čuhajster je dark ambient projekt dvoch milujúcich ľudí, ktorí čerpajú inšpiráciu v prírode a v slovanskom folklóre. Počas finisáže svojou tvorbou príspel hubodobným projektom Jori Josiphson, ktorý sa vyznačuje ambientnou. minilalistickou tvorbou s ponaraním sa do hlbín vlastného poznania. ​​​
Finisáž:
Komentovaná prehliadka. +Jori Josiphson
Photo: Ema Michálová
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. 
T3 - kultúrny prostriedok
2023
Back to Top